KingdomCome.czech-games.net Fanouškovské stránky o české hře Kingdom Come

Soubojový systém

Dan Vávra, prý dlouho přemýšlel, jestli slovo „revoluční“ opravdu vhodně charakterizuje herní souboje. A nakonec dospěl k závěru, že ano. Jedná se o inovativní řešení, kdy během souboje je možné zasáhnout různé části protivníkova těla a podle toho mu způsobit větší či menší zranění. Vše je samozřejmě ovlivněno i kvalitou brnění a zbraní. Souboj by měl působit velmi realisticky, chování zbraní je počítáno na základě fyzikálního modelu, takže zbraně mohou kolidovat i s prostředím. Jediným ústupkem realitě je zpomalení času během boje, které však nastane jen v případech, kdy se hráči podaří vykonat určité combo.

fencing

Předlohou pro souboje ve hře je skutečné šermování, které vývojáři zaznamenali hned z několika úhlů a následně pečlivě prostudovali. Pro velké bitvy pak čerpali inspiraci z rekonstrukcí historických bitev, které se občas v Česku pořádají. Vše samozřejmě optimalizovali tak, aby to vypadalo dobře z pohledu první osoby.

Ve hře jsou tři základní typy útoků:

Útok je možné zacílit na jedno z šesti míst na protivníkově těle. Dále je k dispozici speciální tlačítko na krytí, po jehož stisknutí postava odrazí útoky protivníka. Po odražení útoku dostaneme možnost provést účinný protiútok. Navíc jsou ve hře komba, tedy série úderů, odvozené od autentických technik boje z 15. století, které způsobí protivníkovi větší poškození a které nemůže vykrýt. Kromě toho je možné předstírat útok na jednu stranu a pak zaútočit na stranu druhou, což protivník nebude čekat.

Během souboje je stále plně funkční fyzika, takže můžeme využít různých překážek v prostředí, abychom se za nimi kryli, nebo můžeme zatlačit soupeře do nevýhodné pozice. Zbraně můžou během souboje kolidovat s prostředím a samozřejmě i s oponentem. Pokud ho zasáhneme, zbraň se odrazí, případně sklouzne po jeho brnění.

combat

Celkově jsou souboje velmi ovlivněny výdrží obou bojovníků. Pokud tedy budou mít oba dva v podstatě nezničitelné brnění, bude velmi záležet na tom, kdo vydrží déle.

Základní zbraní je meč, avšak ve hře najdeme širokou škálu historických zbraní. Krátké meče, sekery, kladiva, kopí a luky, které jsou extrémně smrtící. Samozřejmě nechybí ani štíty na obranu.

Soubojů během hry není extrémní množství, ale pokud na nějaký dojde, mělo by se jednat o skvělý zážitek. Většinou se bojuje s jedním protivníkem, ale mohou nastat i situace, kdy je oponentů více. A naopak je také možné mít spolubojovníky.

Občas se ve hře objeví větší bitva. Hráč v ní působí jako jednotlivec, to znamená, že neřídí celou armádu, ale bojuje za sebe a snaží se přežít. Kromě toho je ve hře také dobývání hradu, kde už hráč může v rámci příběhu rozhodnout postup, jakým se dobývání provede. Vplížit se v noci dovnitř, otrávit zdroj vody nebo prostě provést brutální útok. To vše je možné.

battle

A v neposlední řadě – jedná se stále o RPG, takže nezáleží jen na schopnostech hráče, ale také na zkušenostech hlavního hrdiny. Ten se může postupně učit a zlepšovat v různých technikách boje. Dále je možné se některým bojům vyhnout například úplatkem nebo tím, že si zavoláme někoho na pomoc.

K dispozici je celá řada brnění a oblečení, které lze vrstvit na sebe. Celkově je k dispozici 14 slotů na oblečení ve čtyřech vrstvách. Každý kus oblečení má vliv na ochranu a svižnost. Různé brnění má různou odolnost proti rozličným zbraním.

Zranění z boje je potřeba vyléčit. Hráč má omezené množství zdraví a po jeho vyčerpání zemře. Pokud Henry krvácí, je nutné nejprve zastavit krvácení, k čemuž můžou posloužit obvazy. K vyléčení je ale potřeba se vyspat nebo navštívit lékaře. Do jisté míry je možné se léčit i jídlem nebo pitím alkoholu. K dispozici jsou také léčivé lektvary, které lze buď koupit, nebo vyrobit v alchymistické laboratoři.