KingdomCome.czech-games.net Fanouškovské stránky o české hře Kingdom Come

Souhrn informací

Kingdom Come: Deliverance se odehrává v Českých zemích roku 1403. Jde o realistické open-world RPG, ve kterém se hráč dostává do role mladého Henryho z kovářské rodiny, který je ve službách místního pána Racka Kobyly. Hned v úvodu hry Henry přichází o rodiče, kteří zemřeli při zpustošení jejich vesnice armádou krále Zikmunda, který v té době řádil v zemi s využitím tatarských bojovníků, tzv. Kumánů. Hra je založena na skutečných historických událostech, do kterých je zasazen příběh Henryho, který touží po pomstě za své rodiče. Realističnost je základem Kingdom Come a odráží se ve vzezření rozsáhlého otevřeného světa, v herních mechanikách i v příběhu. Svět se rozkládá na 16 km2, a je založen na skutečných lokacích.

Velký důraz je ve hře kladen na soubojový systém. Základem jsou sečné zbraně jako meč si sekyra. Během souboje je možné zasáhnout oponenta do jedné z šesti zón na jeho těle. Mečem je možné nejen sekat, ale i bodat. Navíc jsou ve hře komba, tedy série úderů, odvozené od autentických technik boje z 15. století, které způsobí protivníkovi větší poškození a které nemůže vykrýt. Kromě útočení je možné se také bránit, a to buď blokováním úderu (pomocí meče či štítu) nebo úskokem. Celý souboj se točí kolem výdrže bojovníků. Té je omezené množství a pokud dojde, musí si bojovník na chvíli odpočinout. Stejná pravidla platí jak pro hráče, tak pro postavy řízené počítačem. Kromě sečných a bodných zbraní je k dispozici i luk a šípy. Jde o velmi účinnou zbraň, kterou je ale zpočátku těžké ovládnout. Nutností je jak trénink hráče, tak trénink samotné postavy Henryho, který musí získat patřičné zkušenosti. Oponenta není nutné za každou cenu zabít, občas se může sám vzdát a hráč má na výběr, zda ho „dodělá“ nebo ušetří.

K dispozici je celá řada brnění a oblečení, které lze vrstvit na sebe. Celkově je k dispozici 14 slotů na oblečení ve čtyřech vrstvách. Dále jsou zde sloty na zbraně a šperky. Každý kus oblečení má vliv na několik parametrů – ochranu, svižnost, hlučnost či reputaci. Oblečení a brnění může být poničené či špinavé, což ovlivňuje, jak na hráče reagují ostatní lidé.

Zranění z boje je potřeba vyléčit. Hráč má omezené množství zdraví a po jeho vyčerpání zemře. Pokud Henry krvácí, je nutné nejprve zastavit krvácení, k čemuž můžou posloužit obvazy. K vyléčení je ale potřeba se vyspat nebo navštívit lékaře. Do jisté míry je možné se léčit i jídlem nebo pitím alkoholu. K dispozici jsou také léčivé lektvary, které lze buď koupit, nebo vyrobit v alchymistické laboratoři. Kromě léčivých lektvarů existuje i řada dalších s nejrůznějším použitím.

Jako dopravní prostředek je k dispozici kůň. Koně mají různé vlastnosti, mezi které patří jejich rychlost, výdrž či nosnost. Kůň má totiž vlastní inventář, do kterého lze ukládat věci. Navíc je možné pro koně pořídit i výbavu, např. brnění. Koně není potřeba složitě řídit, dokáže víceméně samostatně sledovat cestu, ale je možné ho i ovládat ručně. Dále je zde možnost rychlého cestování (fast-travel), přičemž je možné takto cestovat pouze do již navštívených míst. Během zrychlené cesty se ale na pozadí stále simuluje celý svět, takže se může stát, že je hráč během cesty přepaden a musí se bránit.

Obyvatelé herního světa jsou řízeni pokročilou umělou inteligencí a žijí si svůj vlastní život. V závislosti na denní době se pohybují po mapě a vykonávají své běžné činnosti. Každý má také své zaměstnání a společenskou roli. Najdeme zde obchodníky, dělníky, kuchaře, rolníky, mnichy, písaře či katy. V noci se ale většina lidí stahuje do hospod.

V Kingdom Come: Deliverance je sofistikovaný systém zločinu. Zločin můžou spáchat nejen ostatní, ale i Henry. Jde například o kapsářství či obyčejné zlodějství v domech, kde je možné třeba vypáčit zámek a vykrást truhlu. Je nutné ale být na pozoru. Je totiž možné narazit třeba na hlídacího psa, který vás může prozradit. Pak jsou ale také lidští strážci zákona. Ti se navzájem varují a za chvíli je vám v patách celá vesnice. Zatčení se lze bránit mnoha způsoby např. bojem, útěkem či výmluvností.

Zboží se nakupuje u obchodníků, se kterými lze smlouvat. Úspěšnost smlouvání je, jako vše, ovlivněna vlastnostmi Henryho. Jsou zde čtyři základní staty – síla, hbitost, vitalita a výřečnost. Dále jsou zde speciální skilly související se soubojovým systémem a další skilly včetně pití, lovu či alchymie. Většina z nich má navíc odemykatelné bonusy.

Kromě strhujícího hlavního příběhu jsou k dispozici vedlejší questy a další volné aktivity. Řada z nich má několik možností řešení od mírumilovných po brutální, rozhodování je také základem dialogového systému. Hlavní questy je vždy nutné dokončit, ale vedlejší lze bez problému pokazit a hra bude pokračovat dál. Hra se ukládá automaticky v důležitých místech. Mimoto lze hru uložit spaním v domácí posteli či vypitím speciálního druhu alkoholu.

Všechny informace byly čerpány z následujícího souhrnného videa přímo od Warhorse: